poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Tydzień z Architekturą 22-31.05.2014


Tydzień z Architekturą jest ogólnopolską akcją, odbywającą się równolegle w całym kraju, organizowaną przez oddziały regionalne Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Edycja łódzka, w zamyśle organizatorów ma być czasem spotkań różnych środowisk związanych z architekturą, urbanistyką i szeroko pojętym budownictwem. Do uczestnictwa w wydarzeniu zaproszeni zostaną przede wszystkim mieszkańcy, a także dziennikarze i samorządowcy.

Przewidywana jest realizacja możliwie najszerszego programu promującego dobrą architekturę oraz dorobek środowiska łódzkich architektów, urbanistów a także projektantów wnętrz, zarówno profesjonalistów a także studentów.



Zapraszamy wszystkich architektów do udziału w wystawie, na której zaprezentujemy najciekawsze prace z obszarów architektury i urbanistyki pn. „Najlepszy projekt z pracowni” (przewidujemy prezentację do 4 plansz 100 x 70, dopuszczamy inne formy prezentacji, adekwatne do autorskiej propozycji). Prosimy o zgłoszenia na nasz adres lodz@sarp.org.pl lub pod numer telefonu 601 689 441.

W ramach programu, podczas otwarcia „Tygodnia z Architekturą” będzie ogłoszenie wyników i wręczenie nagród za najlepszy dyplom, którego organizatorami jest KN KĄT.  Zapraszamy wszystkich studentów łódzkich uczelni do wzięcia udziału w konkursie. Więcej informacji tu: Konkurs na najlepszy dyplom.
Nasze koło oraz „IX Piętro” organizują również warsztaty dla młodzieży i mieszkańców miasta (więcej informacji wkrótce).

W dniach 24-26 oraz 28 i 31 maja w Kinie Charlie będą prezentowane filmy o architekturze. Oprócz tego planowane są inne wydarzenia towarzyszące „Tygodniowi z Architekturą”, m.in. wykład dra Andrzeja Szczerskiego w MS2 oraz wystawa „Dyplom dla Łodzi” w galerii Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania przy ulicy Targowej 65.

Jednym z najważniejszych punktów programu ma być konferencja SARPu w formule debaty oksfordzkiej nt. „Nowy Urbanizm powinien zdominować Modernizm w procesie  rewitalizacji Łodzi”. Ma dotyczyć ona najistotniejszych kwestii związanych z przyszłością naszego miasta, także, a może przede wszystkim w osadzeniu historycznym. Do debaty zostali zaproszeni „reprezentanci Modernizmu”: Romuald Loegler, Mirosław Wiśniewski, Andrzej Owczarek, oraz „reprezentanci Nowego Urbanizmu”: Rob Krier, Artur Zaguła, Marek Janiak, Zbigniew Bińczyk.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniu „Tydzień z Architekturą”, które z całą pewnością ciekawie wpisze się kalendarz łódzkich inicjatyw, jako jeden z ciekawszych punktów w okresie końca maja.
Bieżące informacje na stronie FB wydarzenia: facebook.com/tydzienzarchitektura

22-31.05.2014
Teatr Wielki w Łodzi, Plac Dąbrowskiego
www.lodz.sarp.org.pl | czerwonepufy.blogspot.com

środa, 23 kwietnia 2014







Chcecie się dowiedzieć, co mówią do nas rośliny? Czy da się zbudować żywy dom i opiekować nim jak zwierzęciem? Czy budynek może odpowiadać na nasze potrzeby, nastój i kondycję niczym empatyczny towarzysz? Czy można wyhodować sobie konstrukcję i sprawić, że wyrosną na niej cegły?

Na te pytania- i wiele innych- postaramy się odpowiedzieć już w ten piatek. Zapraszamy


Pokątnie- panel dyskusyjny z artystą Michaem Brzezińskim i twórcami koncepcji ArchNemone o biotechnologii w sztuce i architekturze.

wtorek, 22 kwietnia 2014

25.04, g. 17:00 - Otwarte spotkanie informacyjne nt. jakości kształcenia w instytucie AiU


MIEJ WPŁYW NA JAKOŚĆ KSZTAŁCENIA!

W najbliższy piątek 25 kwietnia o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie informacyjne nt. JAKOŚCI KSZTAŁCENIA na kierunkach związanych z Instytutem Architektury i Urbanistyki PŁ. Ich władze zaprosiły studentów do podzielenia się swoimi uwagami i sugestiami dotyczącymi zarówno programu kształcenia jak i warunków prowadzenia zajęć oraz innych związanych z szeroko rozumianą edukacją w instytucie.

Spotkanie jest otwarte dla studentów wszystkich lat oraz kierunków IAiU.

Zapraszamy!
organizatorzy - KN: KĄT, IX Piętro, Designu.

----

Fragment podania, które otrzymały władze Instytutu AiU, jako wstępną wersję:

W związku z licznymi uwagami studentów, dotyczącymi programu dydaktycznego studiów stacjonarnych drugiego stopnia, kierunku Architektura i Urbanistyka, pragnę w imieniu swoim oraz koleżanek i kolegów, zwrócić uwagę na kilka aspektów z nim związanych.

Po doświadczeniu „przebrnięcia” przez dwa pierwsze semestry studiów drugiego stopnia uważam, że był to okres ogromnie wymagający dla studentów, przy tym w sposób nieuzasadniony. Plan zajęć przepełniony przedmiotami projektowymi nie stwarzał warunków dla skutecznej i rozwojowej pracy, ale zmuszał, w sposób zintensyfikowany, do „kombinowania” jak zrealizować stawiane wymagania. Zarówno w semestrze pierwszym jak i drugim studenci mieli do zrobienia po 5 przedmiotów projektowych (z pozoru w części obieralnych, jednak i tak przypisanych odgórnie), przy czym każdy 
z nich dotykał zupełnie innej tematyki. Jednocześnie cześć z nich stanowiło powtórzenie ze studiów pierwszego stopnia, np. „Studium zagospodarowania gminy”, „Projektowanie użyteczności publicznej”, „Projektowanie architektoniczne obiektów usługowych”. Przerost wymagań powoduje, że jakość oddawanych projektów jest niska. Student nie ma możliwości skupić się na pojedynczym projekcie, lecz nakłada się na niego obowiązek „przechodzenia” do innych projektów w kolejnych dniach tygodnia. 
(...)

Więcej tu: PODANIE 

czwartek, 17 kwietnia 2014

KĄT WIDZENIA - Konkurs na najlepszy dyplom





OGŁASZAMY KONKURS NA NAJLEPSZY DYPLOM!!!

PRAWDZIWA RYWALIZACJA POMIEDZY STUDENTAMI / ABSOLWENTAMI ŁÓDZKICH UCZELNI KSZTAŁCĄCYCH PRZYSZŁYCH ARCHITEKTÓW!

W związku z nadchodzącym świętem architektury jakim jest Festiwal „Tydzień z Architekturą” - lokalna impreza organizowana przez łódzki oddział SARP, ogłaszamy konkurs, dzięki któremu 10 najlepszych prac weźmie udział w tym wydarzeniu i zostanie zaprezentowane w Teatrze Wielkim, co może być ciekawą okazją do pokazania Waszej twórczości profesjonalistom. Dodatkowo docenimy trzy najlepsze prace wręczając im nagrody (o wartość, która wciąż podlega negocjacjom ze sponsorem festiwalu). Ponadto możecie mieć szansę uściśnięcia dłoni z Prezesem Ogólnopolskiego SARP-u, podczas uroczystości wręczenia nagród i dyplomów Finalistom!

Zgłoszenia przyjmujemy do 17 maja do godziny 23.59! 

Gorąco zachęcamy do udziału w Konkursie!

Harmonogram Konkursu:


  • 17 maj – mija termin nadsyłania zgłoszeń;

  • 18 maj - 19 maj – I etap wyłonienie 10 prac zakwalifikowanych do kolejnego etapu Konkursu i wystawy pokonkursowej, ogłoszenie listy na stronie internetowej www.czerwonepufy.blogspot.com,

  • 22 maj – Finał Konkursu (II etap) prezentacje 10 najlepszych projektów na spotkaniu z cyklu "Kąt Widzenia", dokonanie oceny przez Jury;

  • 23 maj ogłoszenie wyników Konkursu, wręczenie nagród i dyplomów podczas trwania Festiwalu „Tydzień z Architekturą”.

Celem inicjatywy jest wyłonienie najlepszych projektów dyplomowych, jakie powstały w murach łódzkich uczelni na kierunkach: Architektura i Urbanistyka oraz Architektura Wnętrz.

Uczelnie dopuszczone do Konkursu:

  • Politechnika Łódzka, 
  • Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, 
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności w Łodzi,
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi.


W celu uzyskania więcej informacji koniecznie zapoznaj się z Regulaminem Konkursu.

Obserwatorzy