środa, 28 sierpnia 2013

Warsztaty P^3 - Praca domowa i waffle script

Najlepszą pracę domową wykonał Łukasz Stawiński. Łukaszu, gratulujemy, bez wykonywania Wstępniaka zakwalifikowałeś się do warsztatów.

Algorytm Łukasza jest do ściągnięcia z naszego chomika http://chomikuj.pl/olkus/Czerwone+pufy

Tak jak wymagaliśmy, jest klarowny, schludny i elegancki. W gh to ważne gdyż przy bardziej skomplikowanych definicjach nietrudno utonąć w bałaganie komponentów. Dodatkowo, czytelnie widać zamierzoną geometrię i bez trudu można znaleźć potrzebne slidery do edycji pożądanego elementu.

Uwagi nasunęły nam się dwie: jedna to taka, że warto w jednym miejscu skupić komponenty które potem chcemy "wypiekać" [bake] do rhino. Tak, by dało sie to zrobić jednym kliknięciem. Łukasz rozwiązaniem było umieszczenie pożądanego do rhino elementu na końcu każdej grupy, co również jest czytelne.

Druga to uwaga wizualna- dobrze jest wyłączyć preview elementów, które potrzebne nam były tylko przejściowo do skonstruowania bryły. W tym wypadku są to punkty, które w ostatecznym podglądzie nie są nam do niczego potrzebne a wprowadzają niepotrzebny bałagan.

Dodatkowo, na naszego chomika wrzuciliśmy algorytm "waffle script", bardzo przydatny i zaawansowany algorytm do pocięcia dowolnej bryły "na plasterki" w celu późniejszej fabrykacji. Bardzo przydatna rzecz do ramowych konstrukcji.

Życzymy miłej pracy.

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Warsztaty P^3 – przedłużamy termin oddania wstępniaków do 9 września!

Termin oddania wstępniaków został przesunięty na 9 września! Po konsultacjach z tutorami z AL_TU wprowadzone zostały następujące zmiany w regulaminie (dotyczą one przede wszystkim wymagań co do sposobu łączenia elementów pawilonu):

5. Projekt pawilonu
  • W pierwszym etapie zebrane zostaną pomysły studentów na ogólną koncepcję pawilonu oraz sposobu łączeń drewnianych komponentów

6. Wytyczne projektowe

Konstrukcja
  • projekt może posiadać elementy dodatkowe wykonane z innych materiałów niż płyty drewniane, chociaż preferowane są łączenia z drewna

7. Zgłoszenia do udziału w warsztatach
  • Część graficzna – plansza (widoki perspektywiczne, rzut, przekrój, zagospodarowanie terenu, schematy pokazujące ogólny zamysł, rozwiązanie konstrukcji i sposobu łączenia elementów, itp.)

8. Termin i miejsce nadsyłania zgłoszeń

Prace należy przesyłać na adres: czerwonepufy@gmail.com, do 9 września 2013, do godz. 23:59.

9. Ocena zgłoszonych projektów

Wyniki dotyczące wyboru uczestników warsztatów zostaną ogłoszone na stronie www.czerwonepufy.blogspot.com w dniu 13 września 2013 o godz. 12:00.

-----

Sugestie tutorów są takie, żeby we wstępniakach skupić się na konstrukcji pawilonu, określeniu metody połączeń elementów. Dlatego w Waszych zgłoszeniach oczekujemy poza ogólną koncepcją pawilonu określoną w schematycznych rysunkach (perspektywa, rzut, przekrój, zagospodarowanie terenu) również opracowania systemu konstrukcji pawilonu (rysunki połączeń elementów). Takie podejście będzie bardzo pomocne podczas warsztatów w przygotowywaniu projektu wykonawczego.
Z tego powodu termin składania wstępniaków został przesunięty o trzy tygodnie, do 9 września. Na wasze pytania czekamy pod adresem czerwonepufy@gmail.com.

-----

Dodatkowo w związku z tutorialami z grasshoppera możliwe jest otrzymanie akcesu do warsztatów, poza konkursem na wstępniaki, w ramach realizacji tzw. pracy domowej. Polega ona na zrobieniu dowolnej, wymyślonej samemu lub z istniejącego obiektu – hali opartej na geometrycznej strukturze z zastosowaniem rhino + grasshoppera. Ocenie będzie podlegać schludność i prostota algorytmu i efekt estetyczny. Projekt w formacie *gh należy wysłać na adres: wielkiolkus@interia.pl do 21.08.

piątek, 16 sierpnia 2013

Warsztaty P^3 - webinarium z gasshoppera

W związku z małą ilością sygnałów od potencjalnych uczestników webinarium z grasshoppera, pragniemy poprosić o wypełnienie ankiety, dzięki której ustalimy czy jest rzeczywista potrzeba jego przeprowadzenia:
https://docs.google.com/forms/d/1sGWKCnMlC4phD7jHOoeAkMdZ0JxU1bpuAx2FoFQrjVs/viewform
-----
UWAGA!
Ze względu na małą ilość chętnych do wzięcia udziału w webinarium z grasshoppera informujemy, że jest ono odwołane!

sobota, 10 sierpnia 2013

Warsztaty P^3 - przedłużamy termin oddawania wstępniaków do 31.08

Przedłużamy termin oddawania wstępniaków i będzie je można składać do końca sierpnia! Wynika to z tego, że poprzez wstępniaki tutorzy z AL_TU oczekiwaliby wstępnych przemyśleń i pomysłów związanych z technologią łączeń elementów i konstrukcji (o czym organizatorzy zostali poinformowani stosunkowo niedawno). Wkrótce zaktualizujemy regulamin i poinformujemy bardziej szczegółowo o zmianach.

piątek, 9 sierpnia 2013

Warsztaty P^3 - TUTORIAL 3 - Ciekawe geometrie w Grasshopperze


Oto drugi tutorial do programu Grasshopper. Będziemy w nim pracować nad organicznym deformowaniem sfery, diagramem voronoi w 3d i przyjrzymy się komponentowi Galapagos. Są to bardziej zaawansowane opcje wymagające podstaw z poprzedniego filmu.

Wszystkich mających pytania lub wątpliwości odsyłamy na webinarium, które odbędzie się 16 sierpnia o godzinie 19 pod linkiem http://www.anymeeting.com/czerwonepufy1.

Dodatkowo, by zmotywować Was do pracy ogłaszamy pracę domową. Należy wykonać dowolną - wymyśloną samemu lub z istniejącego obiektu - halę opartą na geometrycznej strukturze takiej jak np. Palazzetto Nerviego. Oceniać będziemy schludność i prostotę algorytmu i efekt estetyczny. Prosimy wysyłać pliki w formacie gh na adres wielkiolkus@interia.pl do 21 sierpnia. Najlepiej wykonany model zwalnia z wykonywania wstępniaka i gwarantuje udział w warsztatach, wiec warto się postarać!

środa, 7 sierpnia 2013

Warsztaty P^3 - Pliki z webinarium

Z tego linku możecie ściągnąć pliki z modelami, jakie zostały wykonane w poprzednim tutorialu. Umożliwi to przejrzenie na spokojnie całego algorytmu i ewentualne skorygowanie błędów. Dodatkowo jest tu też prosty model hali Palazetto Nerviego, do którego wykonania wystarcza wiedza i umiejętności z pierwszego instruktażu do grasshoppera. Miłej zabawy!

http://chomikuj.pl/olkus/Czerwone+pufy

wtorek, 6 sierpnia 2013

Warsztaty P^3 - TUTORIAL 2 - Podstawy Grasshoppera


Kolejny tutorial i zarazem pierwszy wprowadzający w podstawy programu Grasshopper. Spróbujemy przybliżyć metodę projektowania parametrycznego w tym programie - czym różni się od standardowego modelowania, jaka jest specyfika logiki pasikonika, jak wygląda orientacja w komponentach i tym podobne. Następnie wykonamy parę podstawowych, bardzo przydatnych modeli: halę z ram na krzywej i dwa różne sposoby panelizacji płaszczyzny.

Obserwatorzy