czwartek, 17 maja 2012

Komplety z teorii architektury.

Nie ma praktyki bez teorii!

Publicyści, politycy, działacze społeczni ale też np. wykładowcy, czy artyści dla zilustrowania swoich tez, nadania im mocy często używają silnie zakreślonych dychotomii. Erystyka i retoryka wymagają, by rzeczy zdawały się być albo czarne, albo białe. Takie uproszczenie przestaje się sprawdzać, jeśli chcemy mówić o szczerym podejściu do uprawianej dyscypliny, czyli - w naszym przypadku - o dobrej praktyce projektowej.

Dlatego w ramach prac Koła Naukowego Kąt organizujemy Komplety z teorii architektury. Być może niektórzy pamiętają z lekcji historii, czym były tajne komplety. Charakter naszych spotkań będzie jawny, ale  - podobnie, jak kiedyś - w opozycji do tzw. mainstreamu nauczania architektury w RP.
Osią prac będzie idea Mapy teorii architektury. Ćwiczenie to będzie składać się z czterech etapów:

0) Opracowanie wstępnego modelu mapy (czerwiec 2012) - w sumie model już opracowałem (patrz jeden z poprzednich postów), ale był on dyskutowany jedynie z Piotrkiem Kluszczyńskim - potrzebujemy świeżego spojrzenia.
1) Tłumaczenie i opracowanie tekstów krytycznych, programowych, manifestów i szerszych opracowań teoretycznych. (wakacje 2012).
2) Prezentacja tekstów na forum Kąta, ich uporządkowanie wg przyjętych kategorii mapy i równolegle dyskusja nad zasadnością przyjętego modelu. (od początku semestru zimowego 2012)
3) Digitalizacja wyników w formie serwisu internetowego (format wiki).

Czas realizacji?
Trudno powiedzieć. W sumie najważniejszym celem jest samo dyskutowanie na zadany temat, wprawienie się w argumentowaniu swoich racji i, co najważniejsze, przyswojenie materiału, który z różnych względów jest nam niedostępny (książki Aldo Rossiego, czy Roberto Venturiego do dziś nie doczekały się tłumaczeń na język polski, nasze czasopisma branżowe to zazwyczaj ilustrowane żurnale, które nie są forum wymiany myśli między architektami i krytykami).

Start?
Jutro (piątek 18.05, godz 13:00, siódme piętro)
Zapraszam!!!

środa, 16 maja 2012

Gdzie przecieka Łódź? v_02


CZWARTKI

17.05, g. 19.00 - prof. Marek Janiak
24.05, g. 18.00 - dr Michał Domińczak
31.05, g. 18.00 - prof. Wiesław Karolak (arteterapia)
07.06, g. 18.00 - Wojciech Kłosowski (rewitalizacja społeczna)

Pierwszy etap projektu Gdzie przecieka Łódź?, tj. wykłady autorytetów "zaangażowanych w nasze miasto" dobiegł półmetka. Dotychczas odbyły się 4 wykłady - dra Artura Zaguły o poszukiwaniu wspólnych pierwiastków między Lille a Łodzią, dr Aleksandry Krupy o szeroko rozumianej tożsamości miejskiej, dra Mariusza Sokołowicza o problemach ekonomicznych i niewykorzystywanym potencjale oraz dra Mirosława Wiśniewskiego na temat studium i konsekwencji jego obowiązywania. 
Część z tych wykładów udokumentowaliśmy i umieściliśmy w internecie: dr Artur Zaguła, dr Aleksandra Krupa
Przed nami 4 wykłady, które kontynuują etap dydaktyczno-poznawczy, no i potem działania doraźne, tzn. warsztaty/performance/interwencja w przestrzeni miasta. Ma to być swoista próba zaktywizowania nie tylko nas samych (studentów), ale również mieszkańców trudnego, łódzkiego osiedla - Montwiłła-Mireckiego ( http://maps.google.pl/maps?q=51.774147,19.413634&hl=pl&ll=51.774505,19.414151&spn=0.003897,0.012091&num=1&t=h&z=17 ). Zapewne (niestety) nie każdy student architektury kojarzy z czym ma do czynienia słysząc, jakże archaiczne w swojej fonetyce nazwisko socjalisty Montwiłła zestawione ze słowem osiedle. Jednak wolałbym nie rozpisywać się na jego temat (osiedla), ponieważ każdy kto chce może skorzystać z dobrodziejstw cywilizacyjnych i "wyklikać" to w google lub skorzystać z biblioteki. Jedyne co mogę zrobić to zachęcić do tego, bo wkrótce organizujemy wypad krajoznawczy w tamte tereny!
Tak więc ZACHĘCAM!

Obserwatorzy